Z roko v roki do kakovostne prehrane
Projekt Z ROKO V ROKI DO KAKOVOSTNE PREHRANE je projekt sodelovanja štirih lokalnih akcijskih skupin: LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe, LAS Notranjska, LAS med Snežnikom in Nanosom ter LAS Dolenjska in Bela Krajina, ki je bil uspešno prijavljen na 3. Javni razpis za podukrep 19.3: Priprava in izvajanje dejavnosti sodelovanja lokalne akcijske skupine Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Poleg partnerjev LAS sodeluje kot partner še Občina Kočevje iz območja LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe.
Opis projekta:
Namen projekta je ustvariti pogoje za vzpostavitev učinkovitega sistema lokalne trajnostne oskrbe (predvsem javnih ustanov) z lokalnimi živili in s tem oblikovanja kratkih dobavnih verig. Na partnerskih območjih do sedaj ni bilo celostnega pristopa k reševanju te problematike. Tu in tam je bilo izvedenih več manjših projektov, ki so bili finančno podprti predvsem iz programa LEADER oz. lokalnih virov. Tako je bilo ustanovljenih nekaj novih zadrug, predvsem v urbanih območjih so zaživele tržnice, nekaj aktivnosti je bilo usmerjeno v informiranje in ozaveščanje ponudnikov ter predvsem izobraževalnih ustanov.
S projektom želimo k razreševanju problematike pristopiti celostno, z upoštevanjem obstoječe ponudbe lokalnih ponudnikov in potencialov za povečanje ponudbe ter potreb končnih potrošnikov. V prvi vrsti naslavljamo javne ustanove (vzgojno-izobraževalne, zdravstvene, socialno varstvene), ki imajo stalno potrebo po kakovostni hrani in katerih uporabniki sodijo med najbolj ranljive skupine (otroci, bolni, starejši).
Cilji operacije:
- Spodbuditi povezovanje in organiziranje lokalnih ponudnikov za skupni nastop na trgu
- Vzpostaviti/razviti dodatne osnovne storitve na območju z vzpostavitvijo prodajnih in distribucijskih točk lokalno pridelanih in predelanih živil
- Ozaveščati o varstvu okolja ter ohranjanju naravne in kulturne dediščine z uporabo lokalnih virov
Glavne dejavnosti:
- Delovni sklop 1: Sodelovanje z javnimi ustanovami
- Delovni sklop 2: Sodelovanje z lokalnimi ponudniki
- Delovni sklop 3: Povezovanje lokalnih ponudnikov in javnih ustanov
- Delovni sklop 4: Promocija operacije
- Delovni sklop 5: Koordinacija in vodenje
Rezultati operacije:
- Pripravljen dokument analiza stanja tako na področju javnih ustanov kot tudi lokalnih ponudnikov. Analiza bo narejena za posamezno območje vsakega od sodelujočih LAS in skupna analiza, ki bo zaokrožila območje dveh regij južne in jugovzhodne Slovenije.
- Oblikovan vzorec javnega naročila za prehrano, ki bo na voljo vsem zainteresiranim javnim zavodom na območju sodelujočih LAS kot tudi širše.
- 22 javnih ustanov bo sodelovalo pri dopolnitvi in spremembi jedilnikov v smeri sezonalizacije. Organizirane bodo delavnice za kuharsko osebje javnih zavodov za pripravo teh obrokov oziroma za osvežitev klasične priprave obrokov.
- V okviru javnih zavodov bo izvedenih pet različnih izobraževalnih aktivnosti za različne deležnike (kmetijski krožki na OŠ, študijski krožki, delavnice za starejše v domu starejših, delavnice za kuharsko osebje, izobraževalna igra za najmlajše).
- Načrtujemo 50 novih lokalnih ponudnikov, ki bodo izrazili interes za sodelovanje z javnimi zavodi.
- V projektu so predvideni tudi ogledi dobrih praks, izmenjava izkušenj in prenos znanja iz območja sodelujočih LAS na svoje območje.
- Pilotno bom izdelan zasaditveni načrt z zainteresiranimi lokalnimi ponudniki, predvsem pridelovalci, da bodo na ta način razpolagali z raznovrstnejšo ponudbo, zadostnimi količinami ter vzpostavili bolj trajno sodelovanje z javnimi zavodi kot končnimi uporabniki njihovih proizvodov.
- Vzpostavljene bodo tri distribucijske točke, ki bodo skrbele za prevzem in dostavo blaga med ponudniki in prevzemniki.
- Na novo bosta vzpostavljeni dve prodajni točki lokalnih proizvodov.
- Vzpostavljen bo nov podeželski izobraževalni center.
- V okviru projekta bo izdelan tudi promocijski film na temo zdravih šolskih jedilnikov, o prednostnih pristopa k organizirani prehrani tudi s pomočjo direktne povezavi z organizatorji prehrane in ponudniki.
Trajanje operacije: oktober 2018 – september 2020
Vrednost: Skupna vrednost operacije za LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: 102.209,61 EUR z DDV; Znesek sofinanciranja Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP): 72.437,85 EUR.
Kontakt: LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe, Trata XIV 6a, 1330 Kočevje, T:+ 386 (0)1 620 84 70, http://las-ppd.si/, E: info@las-ppd.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/