Ena kapljica lahko reši svet – ozaveščanje o zbiranju odpadnega jedilnega olja
Danes gospodinjstva reciklirajo odpada olja in maščobe na način, da jih zbirajo v posode in odlagajo na zbirnem centru v Mozlju. Ker pa v gospodinjstvih tovrstni odpadki nastajajo vsakodnevno, je takšna ureditev nepraktična. Gospodinjstva v krajih z urejenim kanalizacijskim sistemom zato olja in maščobe večinoma odlivajo v odtoke, maščoba se nabira v ceveh, posledično se zamašijo vertikalne odtočne cevi. Na podeželju, kjer kanalizacijskega sistema ni, se jedilna olja največkrat zlivajo v greznice ali neposredno v naravo (kompostniki). Jedilno olje predstavlja 3500-krat večjo obremenitev okolja kot komunalne vode. Ena kapljica jedilnega olja onesnaži 1000 l vode, zato so aktivnosti v zvezi z zbiranjem odpadnega okolja izredno pomembne za ohranjanje narave, živalskih in rastlinskih vrst, hkrati pa preprečujejo škodo na objektih.
S projektom bomo reševali prej opisani problem z aktivnostmi, ki bodo dosegle čim širšo ciljno publiko na območju LAS. Z nakupom posod za zbiranje odpadnega olja in ureditvijo zbirnih mest, kjer bodo posode postavljene, bodo vzpostavljeni osnovni pogoji za zbiranje odpadnega olja, saj tovrstne »infrastrukture« na obravnavanem območju še ni. Z nakupom posodic za zbiranje odpadnega olja in razdelitvijo med različno ciljno publiko ter podučitvijo prebivalcev o načinu zbiranja odpadnega olja po gospodinjstvih, se bo vzpostavil temelj za zbiranje tovrstnih odpadkov. Z delavnicami o možnosti uporabe odpadnega olja (izdelava sveč) se bo prebivalce seznanilo o možnostih uporabe odpadnega olja na domu. Z ostalimi motivacijskimi delavnicami, predavanji, izdelavo in razširjanjem brošur/letakov na različnih prireditvah in predvajanjem izdelanega promocijskega videa, ki se bo vrtel na javnih mestih in pred kino predstavami, se bo skušalo izobraziti ljudi o pomenu zbiranja odpadnega olja, saj problem prinaša gospodarsko škodo javni in zasebni infrastrukturi, posledično pa se bo vplivalo na spremembo obnašanja prebivalcev.
Cilj projekta je osveščanje, informiranje in izobraževanje prebivalcev območja LAS o pomenu varovanju okolja, predvsem voda. Z nakupom ustrezne opreme za zbiranje odpadnih olj se bo izboljšala okoljska infrastruktura in oprema, posledično pa se bo izboljšalo ravnanje z odpadki, ohranila se bo biotska/krajinska raznovrstnost, saj odpadna olja na domu ne bodo več ogrožala okolja/voda, od katere so odvisne številne živalske in rastlinske vrste. V projektu bo kot partner sodelovala Komunala Kočevje, d.o.o., ki bo kot strokovna služba skrbela za namestitev in uporabo opreme ter zagotavljala odvoz odpadnega olja, hkrati pa bo, po preteku projekta, zagotavljala trajnost operacije.
Celotna vrednost projekta znaša 105.487,80 EUR, od tega bo s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja sofinanciran v višini 76.173,72 EUR. Projekt se izvaja od septembra 2020 do septembra 2021.
Kontakt: Občina Kočevje, Ljubljanska cesta 26, 1330 Kočevje, T:+386(0)1 8938 226, www.kocevje.si, E: obcina@kocevje.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/