Svet ponovne uporabe
Temelj današnjega ravnanja z odpadki je evropska hierahična lestvica, ki v vrh postavlja preprečevanje nastajanja odpadkov, takoj za tem pa ponovno uporabo. Komunala Kočevje je v lanskem letu zbrala 6.736.300 kg odpadkov, od tega 636.980 kg kosovnih odpadkov, 457.780 kg lesa, 70.113 kg odpadne elektronske opreme in 91.600 kg tekstila, od česar je velik delež teh odpadkov še primeren za ponovno uporabo ali pa ima potencial za t. i. upcyling.
Po podatkih portala Manj je več v Sloveniji deluje 25 centrov ponovne uporabe. Ekologi brez meja so pripravili analizo, ki kaže, da je v letih od 2015 do 2019 dobilo nove lastnike 22.200 ton pohištva, oblačil, športnih rekvizitov in tehnične opreme, kar predstavlja vsebino več kot 75 ladijskih zabojnikov, kar je pozitivna rast. Center ponovne uporabe (CPU) je bil v Kočevju ustanovljen oktobra 2014. Ustanovil ga je Center ponovne uporabe, ki ima sedež v Ormožu. Vendar pa CPU ni imel pogojev za predelave večjega kosovnega pohištva ali električnih naprav in se je ukvarjal večinoma s preprodajo oblek in manjših kosov pohištva. V letu 2020 se je ustanoviteljica CPU Kočevje odločila, da center zapre oz. predlaga, da skrb zanj prevzame druga institucija. Za to se je odločila Zadruga Zakladi Kočevske, ki je prevzela skrb za tovrstno dejavnost in jo bo tudi nadgradila.
Predvsem je opaziti potrebo, da se CPU bolj poveže s terenom: Komunalo Kočevje, ki na deponiji zbira kosovne odpadke, ki bi bili primerni za nadaljnjo predelavo, potencialni potrošniki kažejo interes za nakup tovrstnega blaga, potencialni restavratorji, predelovalci oz. obrtniki pa kažejo interes za popravilo ali predelavo. Z različnimi oblikami aktivnostmi (predavanja, tečaji, delavnice ipd.), se bo vzpostavilo t.i. krožno gospodarstvo, ki ima tudi veliko marketinško priložnost. Zadruga Zakladi Kočevske bo na lokaciji CPU ponovno odprla trgovino, hkrati pa razvila inovativno spletno aplikacijo, preko katere se bo iskalo odpadno blago, ki bi drugače končalo na deponiji, omogočilo odvoz, in hkrati preko aplikacije iskali mojstre, ki bi bili sposobni in pripravljeni blago restavrirati, obnoviti, potem pa se ga bo preko iste aplikacije tudi prodajalo. S tem bo omogočeno delo različnim obrtnikom, ki trenutno težko najdejo delo ali se ne znajo uspešno promovirati. Na drugi strani pa se bo z izobraževanjem ročno spretnih posameznikov ponudilo možnost za delo številnim ljudem.
Vodilni partner: Občina Kočevje
Partnerji: Komunala Kočevje, d.o.o., Zadruga Zakladi Kočevske, lokalna samooskrba, z.o.o., socialno podjetje, Javni zavod Rokodelski center, Center za mladinsko kulturo.
Trajanje operacije:
Vrednost: Celotna vrednost projekta znaša 91.673,97 evrov, od tega je s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja sofinancirano 74.169,65 evrov.
Kontakt: Občina Kočevje, Ljubljanska cesta 26, 1330 Kočevje, T:+386(0)1 8938 226, www.kocevje.si, E: obcina@kocevje.si
Način sofinanciranja: Projekt je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja
Povezave:
Program razvoja podeželja: https://www.program-podezelja.si/sl/
Spletna stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl
LAS Po poteh dediščine od Turjaka do Kolpe: http://las-ppd.si/
Podatki o financiranju
Projekt je odobren s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo inprehrano. Agencija RS za kmetijske trge in podeželje.